Arkadiusz Kałęcki zwycięzcą XIX Olimpiady Techniki Samochodowej

2018-05-16

Arkadiusz Kałęcki zwycięzcą XIX Olimpiady Techniki Samochodowej

12 maja w siedzibie firmy Bosch w Warszawie odbył się III finałowy etap Olimpiady Techniki Samochodowej. W finale wzięło udział 13 najlepszych uczniów szkół o kierunku nauczania lub specjalności samochodowej wyłonionych w poprzednim teoretycznym etapie. Firma AS-PL uczestniczyła w wydarzeniu jako sponsor wspierający. 

Zwycięzcą Olimpiady został Arkadiusz Kałęcki z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim. Tytuł Samochodowej Szkoły Roku otrzymał Zespół Szkół Samochodowych w Łodzi.

Rywalizacji uczniów towarzyszył odbywający się równolegle panel z wypowiedziami ekspertów na bieżące tematy związane z motoryzacją. Przedstawicielka AS-PL zaprezentowała firmę oraz jej ofertę produktową w aspekcie rozwiązań powiązanych z systemem start-stop. 
W imieniu firmy przekazano zwycięzcy list gratulacyjny i nagrodę w postaci zestawu głośnomówiącego marki „Jabra”, a zwycięska szkoła otrzymała specjalnie przygotowane przekroje rozrusznika i alternatora marki AS przeznaczone dla celów dydaktycznych.

Finaliści mieli do wykonania 2 zadania praktyczne. Pierwsze polegało na wykryciu rodzaju awarii silnika o zapłonie samoczynnym. Badanym samochodem był Volkswagen Golf VII 2,0 TDI wyposażony w układ wtryskowy Common Rail. Jego użytkownik zgłosił podejrzany brak mocy silnika w sytuacji średniego i dużego obciążenia.

Drugie z nich polegało na zdiagnozowaniu przyczyny awarii, która obrazowana była przez sygnalizację niesprawności wielu układów 
w postaci świecenia lampek kontrolnych. Tu z kolei badanym pojazdem był Volkswagen Golf VI. 

Każde zadanie było nagradzane maksimum 20 punktami. Po podliczeniu punktów z finału, komisja zsumowała je z wynikami z półfinału, co dało wyłonienie zwycięzcy oraz Samochodowej Szkoły Roku, czyli placówki, której dwóch uczniów otrzymało łącznie największą liczbę punktów.


wróć